żYwy

Indywidualna praca na każdej zaokrąglonej rynnie

Jeśli masz nóż zaostrzony, możesz natknąć się na specjalne ściernice w profesjonalnym warsztacie szlifierskim. Mają na powierzchni swoich ról nad "szlifującymi robakami" przypominającymi koralikami, które pasują do zagłębień ostrza noża. Przy prawidłowym skoku i średnicy oraz odpowiednim kącie oporu metoda ta jest najbardziej skuteczna przy szlifowaniu noży do chleba, pił i wszystkich noży ząbkowanych.

Aby uzyskać ostrą jak brzytwa w ten sposób, wymagane jest wyszukane i długotrwałe szlifowanie ręczne. Zasadniczo każde koryto i jego nachylenie do wierzchołka wału lub piłokształtnego w dół pojedynczo i zaokrąglone musi być zmielone. Jednakże, ponieważ ostrza przeważnie żyją na sile tnącej ich wystających końcówek, zwykle wystarczające jest "wyostrzenie".

pomijalne materiały ścierne i metody

Małe szlifierki są czasami oferowane w handlu, nawet w niezwiązanych gałęziach przemysłu, takich jak sklepy dyskontowe i handel detaliczny. Są one umieszczone na podkładce i oferują jeden lub więcej nacięć. W tym celu noże wkłada się ostrzem i piłuje w tę iz powrotem. Kilka metalowych dysków "zarysowuje", a ostrza są ostre.

Te rodzaje młynek niszczą więcej niż oni. Może robią pierwszy użytek z rzekomego wzmocnienia ostrości. Często jednak należy zapłacić za trwałe uszkodzenie noża. W niektórych przypadkach szlifowanie profesjonalne nie jest już możliwe. Sehr Kolejnym bardzo prymitywnym sposobem mielenia noży bez szlifowania jest użycie metalowych szlifierek. Działają one jak pliki i nie są w stanie wytworzyć czystego cięcia z powodu nieuniknionych liniowych struktur powierzchni. Metal nigdy nie powinien być szlifowany innym metalem.

Alternatywy dla Grindstone'a

Jeśli chodzi o ostrzenie noży kuchennych, które mają nierównomierne wykończenie lub, w przypadku braku szlifierki, trzeba lub należy szlifować za pomocą innego narzędzia, istnieją dwie alternatywy.

Pilniki diamentowe i ceramiczne pręty do szlifowania i ostrzenia mogą zastąpić dobrą osełę, gdy są prawidłowo stosowane. Ważne jest, aby mieć odpowiednią średnicę, aby możliwe było prawidłowe ustawienie kąta i wstawienie do koryt. W przypadku prostych ostrzy, również ścierna pasta lub papier ścierny może przynieść dobre rezultaty. Oba materiały ścierne należy jak najszybciej wymienić na szlifierce.

Wskazówki i porady Kiedy jesteś na wolności i chcesz wyostrzyć nóż, możesz poszukać naturalnej powierzchni szlifującej pod nieobecność szlifierza. Każda otwarta skała wulkaniczna z czystą i odkrytą powierzchnią zapewnia ziarno mielone. Na przykład do ostrego ostrzenia, wystarczy ostrze z nożem kieszonkowym. Piasek tylko na mokrych powierzchniach.

Udostępnij znajomym

Zostaw swój komentarz