Ostrzenie stali lub osełki - co jest lepsze?

Tępe noże, które tylko rozdrabniają warzywa, psują przyjemność z gotowania. Aby wyostrzyć noże, istnieją różne metody. Co jest lepsze, ostrzenie stali lub osełki, i jakie są inne alternatywy, dowiesz się szczegółowo w tym poście.

ostrzenie stali

Na co zwracać uwagę: stale nie zawsze są takie same, ale mogą być bardzo różne. Dotyczy to:

  • efektu
  • twardości
  • powłoki
  • usuwania materiału

Korygująca stal do ostrzenia nadaje się tylko do bardzo ostrych, twardych i ostrych noży, aby zachować ich ostrość. Jeśli nóż jest już matowy, nie nadaje się. W przypadku cięcia stali zdecydowanie powinieneś zwracać uwagę na usuwanie materiału: są one dostępne w wersji grubej lub drobnej, z pociągami i specjalnymi powłokami. W zależności od efektu mogą być bardzo różne.

Kamienie szlifierskie

Kamienie szlifierskie są dostępne również w różnych wersjach, jednak różnice można łatwo rozpoznać po określeniu wielkości ziarna. 1000 ostrzy jest powszechnych dla ostrzenia, 3000 grit przynosi "ekstra" dla ostrza. Specjaliści mówią również o "naprawie cięcia" w 1000 żwiru. Materiał odgrywa niewielką rolę, chociaż istnieją subtelne różnice między materiałami (takimi jak korund i ceramika). Decydujące, ale zawsze ziarno.

Usuwanie materiału

Stal do ostrzenia

Zasadniczo w przypadku stali do ostrzenia można założyć, że przy (nowej) stali do ostrzenia materiał jest brutalny. Jest to jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku powierzchni szafirowych lub diamentowych. Nie daje to dobrego noża, szczególnie wysokiej jakości europejskie noże kuchenne mogą cierpieć z powodu radykalnego leczenia.

W przypadku szczególnie twardych noży - takich jak japońskie noże kuchenne wykonane z prawdziwej japońskiej produkcji - nie należy ostrzyć za pomocą stali. Często mogą być nawet twardsze niż stal ostrząca. Japońskie stalowe noże słyną z ogromnej twardości i delikatnej krawędzi. W W przypadku osełek o bardzo tępych ostrzach ostrzenie stali bardzo szybko daje pewną podstawową ostrość. Chropowatość ostrza, które powstają, ale wpływa na wynik i uszkodzenia na dłuższą metę głównie nóż.

Grindstone

Z kamieniami szlifierskimi usuwanie materiału jest znacznie łagodniejsze. Zapewniają one również bardzo gładkie ostrze, jednak szlifowanie bardzo tępych noży wymaga trochę cierpliwości. Ale nadaje się również do bardzo wrażliwych noży i smyczy - szczególnie przy użyciu ziarnistości 3.000 - do bardzo wysokiej ostrości noża.

Zawsze ważne jest szlifowanie pod właściwym kątem - około 15 ° do szlifierki. Dla niedoświadczonych osób są również narzędzia do szlifowania, które trzymają nóż pod właściwym kątem. Wysokiej jakości kamienie szlifierskie są znacznie droższe od stali ostrzących, a ceny od 30 do 70 EUR nie są niczym niezwykłym.

Inne możliwości

Ostrzałki do noży są prawie zawsze gorsze od ostrzenia stali i kamienia do ostrzenia. Tylko kilka produktów w segmencie wysokich cen jest zbliżone do wydajności dobrej stali do ostrzenia.

Porady i wskazówki Kiedy nie ma delikatnego kamienia szlifierskiego, możesz również użyć nieszkliwionej dolnej krawędzi na dnie kubka jako ceramicznej osełki. Tak jak w przypadku osełki: nie zapomnij zwilżyć!

Udostępnij znajomym

Zostaw swój komentarz