Living

Różne techniki ostrzenia noży

Noże są dostępne w każdym gospodarstwie domowym. Najostrzejszy nóż jednak z czasem staje się tępy, podobnie jak intensywność użytkowania. Następnie noże można ponownie zmielić i zaostrzyć. Istnieje kilka sposobów, w jaki sposób ponownie naostrzyć nóż: nóż

z Ostrzejsze papier ścierny (drobnoziarnisty papier ścierny wodny) Nóż

  • z osełki do wyostrzenia nóż
  • z grindstone ostrzenie
  • nożem Szlifierka (stół szlifierka)
  • mielenia Jak naostrzyć nóż z grindstone , opisaliśmy szczegółowo w tym połączonym przewodniku dla ciebie. Z drugiej strony opisaliśmy, jak używać osełki do mielenia noża. Poniżej pokażemy ostrzenie noża za pomocą szlifierki.

nóż z mielenia suchego lub mokrego mielenia

Podczas szlifowania, trzeba odróżnić na sucho i mokro. W wielu warsztatach majsterkowania znajduje się szlifierka na sucho jako blok szlifierski.

noży suchym z

ława szlifierka Zasadniczo wysoka prędkość koła na sucho ze względu na wysokie prędkości bardzo szybko przy ostrzeniu. Jednak jest to wada. Wysokie prędkości powstające podczas szlifowania duże tarcie jest rozproszona w postaci energii cieplnej. Bardzo dobry metal przewodzący ostrza może się przegrzać i wygrzać tak szybko.

Jeśli nóż noża jest już niebieski, jest już za późno. Ten proces przypomina spiekanie, po prostu niechciane i niekontrolowane. Stop metalu staje się twardy i kruchy. W efekcie, nowo zaostrzony nóż tylko wyżarzaniu lub wyżarzaniu niebieski krawędź jest bardzo szybko tępe. Dlatego opisujemy szlifowanie noża po mokrym bloku szlifierskim. Grind nóż

z mokrej szlifowania i ostrzenia

Do szlifowania noża można uzyskać jeszcze dodatkowe narzędzia do szlifowania na mokro lub nawet ujęte. Jest to uchwyt, w którym nóż można nie tylko zaciśnąć poprzecznie. Ten uchwyt prowadzi obrabiany przedmiot do mokrej ściernicy pod kątem dokładnie ustawionym za pomocą skali.

Aby to zrobić, musisz najpierw określić kąt włókien krawędzi noża. Ostrze jest przeżute na krawędzi tnącej. Ogólnie rzecz biorąc, stożkową z każdej strony ostrza działa pod określonym kątem do środka, gdzie „cut” z skosu przeciwnej stronie. Kąt ten można przywrócić po obu stronach co najmniej pod tym samym kątem. Lepszy, ale wciąż w rzeczywistym kącie fazowania, który miał krawędź skrawającą z fabryki. Aby określić ten kąt, potrzebujesz kątomierza.

Jeśli to możliwe, oprócz kąta szlifowania ustawia się prędkość tarczy szlifierskiej. Następnie krawędź jest szlifowana z każdej strony, dopóki obie fazy nie znajdą się ponownie w środku. Jednak użycie takiego mokrego młynka jest przydatne tylko wtedy, gdy naprawdę wyostrzysz wiele noży lub innych narzędzi.

Tips & Tricks Naturalnie znajdziesz również szczegółowe informacje w czasopiśmie do domu do szlifowania innych narzędzi. Tutaj pokażemy, jak wyszczerbić siekierę lub młotek.

Udostępnij znajomym

Zostaw swój komentarz